Одликовања поводом Дана Републике Српске

08/01/2023

Предсједник Републике Српске Милорад Додик, поводом Дана Републике Српске, одликовао је заслужне институције и појединце.

За нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње, као и политичких односа између пријатељских држава и заслуга на пољу јавних дјелатности којима се доприноси политичком, економском, друштвеном и привредном расту и развоју, али и здравственом, социјалном, културном, спортском и сваком другом виду напретка цјелокупног друштва, те посебан допринос у стварању и очувању Републике Српске, испољавању личне храбрости, као и врхунска достигнућа којима се свеукупно јачају мир, стабилност и просперитет Републике Српске, одликовани су:

Орденом Републике Српске на огрлици

  • Њ. Е. Владимир Владимирович Путин,

предсједник Руске Федерације

Орденом Републике Српске на ленти

  • Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско -карловачки и Патријарх српски г. Порфирије

Орденом заставе Републике Српске са златним вијенцем

  • Синиша Михајловић, постхумно, српски професионални фудбалер, тренер, менаџер и спортски великан
  • Проф. др Милован Бојић, директор Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“, Београд
  • Доц. др Синиша Дучић, специјалиста дечје хирургије и ортопедије, директор Универзитетске дечје клинике „Тиршова“, Београд
  • Слободан Станковић, велики предузетник, оснивач и директор регионалне компаније „Интеграл инжењеринг“, Лакташи

Орденом Његоша I реда

  • ЈЗУ Завод за трансфузијску медицину Републике Српске
  • ЈУ ОШ „Обудовац“, Обудовац
  • ЈУ ОШ „Петар Кочић“, Кола, Бања Лука
  • ЈУ ОШ „Георги Стојков Раковски“, Бања Лука
  • Младен Матовић, композитор, умјетнички руководилац и диригент ЖКХ „Бањалучанке“ и директор ЈУ „Бански двор – Културни центар“, Бања Лука

Орденом Његоша II реда

  • ЈУ ОШ „Јеврем Станковић“, Чечава, Теслић
  • ЈУ ОШ „Прва основна школа“, Сребреница
  • ЈУ ОШ „Вук Караџић“, Турјак, Градишка
  • ЈУ СШЦ „Михајло Пупин“, Дервента
  • ЈУ Економска школа, Бања Лука
  • ЈП Дервентски лист и Радио Дервента

Орденом Његоша III реда

  • ЈУ Медицинска школа, Бања Лука
  • ЈУ Медицинска школа, Добој
  • ЈУ ОШ „Вук Караџић“, Забрђе, Угљевик
  • ЈУ ОШ „Др Младен Стојановић“, Јошавка
  • ЈУ ОШ „Доситеј Обрадовић“, Кнежево

Орденом части са златним зрацима

  • Никола Пејаковић, редитељ, сценариста, глумац и умјетник
  • Јевгениј Германович Водолазкин, руски научник и прозни писац
  • Проф. др Светлана Вујовић, начелник Кабинета за ендокринологију Клиничког центра Србије
  • Маринко Роквић, постхумно, српски пјевач народне музике
  • Љубиша Крагуљ, привредник, оснивач и уредник најслушаније радио станице у Републици Српској и региону „Биг Радија“

Орденом части са сребрним зрацима

  • Светислав Станојевић, постхумно, оснивач и први предсједник Врховног суда Републике Српске
  • Проф. др Златко Максимовић, директор ЈЗУ Болнице „Свети Врачеви“, Бијељина
  • Патрик Барио, пензионисани пуковник француске војске,                      љекар и члан Независне међународне комисије за страдање Срба                                      у Сарајеву
  • Жак Огар, пензионисани пуковник француске војске, 1999. године предводио француске специјалце који су ишли на Косово и Метохију
  • Проф. мр Раде Радовић, композитор, умјетнички руководилац                                и диригент Камерног хора Смјера за црквену музику и појање Музичке академије у Источном Сарајеву
  • Добривоје Добрица Агатоновић, српски позоришни и филмски глумац
  • Александар Стојковић, српски позоришни и филмски глумац,                             као и вршилац дужности умјетничког директора Народног позоришта Републике Српске
  • Николина Фригановић, српска позоришна и филмска глумица                                  и првакиња драме Народног позоришта Републике Српске

Орденом Крст Милосрђа

  • Др Антонија Верхаз, начелница Клинике за инфективне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске
  • Др Младен Дуроњић, начелник Клинике за плућне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске
  • Проф. др Лазар Ангелков, субспецијалиста кардиологије на Институту за кардиоваскуларне болести „Дедиње“, Београд
  • Мр сц. др Борис Гороња, специјалиста интерне медицине                                         и кардиологије Клинике за кардиохирургију – Центра за трансплатацију срца Универзитетске болнице у Бечу
  • Проф. др Петер Фриго, специјалиста гинекологије и акушерства – ендокринолог и шеф Центра за гинеколошку ендокринологију Универзитетске болнице у Бечу

Медаљом заслуга за народ

  • Др Љиљана Никшић, амбасадор и координатор за очување традиције српског дипломатског корпуса Министарства спољних послова Републике Србије
  • Др Јованка Ластић, директорка Српског образовног центра „Никола Тесла“, у Будимпешти
  • Проф. др Драгољуб Ацковић, српски етнолог, политиколог, књижевник и доктор ромолошких наука
  • Радован Ивановић, лауреат академске категорије Међународног такмичења „Бела лира” одржаног у руском граду Белгороду                                 и побједник 75. свјетског купа у хармоници одржаног у Швајцарској
  • Љиљана Гарача, велика хуманитарка и добротвор из Козарске Дубице
  • Павле Дујаковић, најбољи спортиста Републике Српске                                    у 2022. години, члан репрезентације БиХ  и Карате клуба „Енергија – Граве“, из Бање Луке и освајач сребрних медаља са Европског и Свјетског првентства и шампион Балкана  у сениорској конкуренцији
  • Сара Ћирковић, репрезентативка Републике Србије у боксу                                        и чланица Боксерског клуба „Обилић“, из Зворника
  • Виктор Милић, члан Кик бокс клуба „Куле“, из Трнова, вишеструки првак БиХ и Републике Србије, освајач Свјетског купа, бронзане медаље на Европском првенству и јуниорски првак свијета у кик боксу
  • Јана Ђерић, чланица Кик бокс клуба „Вележ“, из Невесиња                                      и јуниорска првакиња свијета у кик боксу
  • Стефан Бунић, члан репрезентације БиХ, као и Ђиу ђицу клуба „Самурај“, из Бање Луке и освајач бронзане медаље на Свјетском првенству у Абу Дабију
  • Лука Пејић, члан Карате клуба „Енергија – Граве“, из Бање Луке, најбољи каратиста на свјетској ранг листи у категорији јуниора                    до 61 кг, освајач сребрне медаље на Европском првенству и златне медаље на Свјетској лиги младих
  • Исидора Драгишић, чланица Ђиу ђицу клуба „Самурај“, из Бање Луке и Боксерског клуба „Деспот“, из Бање Луке, као и освајачица сребрне медаље на Свјетском првенству у ђиу ђицу у Абу Дабију

Плакетом „Свети Стефан“

  • Матија Ковач, Чајниче, дјечак који је извео херојски подвиг спасавања људског живота из набујале ријеке
  • Павле Перендија, Чајниче, дјечак који је извео херојски подвиг спасавања људског живота из набујале ријеке
  • Горица Видовић, Бијељина, I циклус студија, 6. година, Медицинског факултета Универзитета у Београду, стипендиста Фонда „Др Милан Јелић“
  • Исидора Арсеновић, Фоча, I циклус студија, 6. година, Медицинског факултета Универзитета у Београду, стипендиста Фонда „Др Милан Јелић“
  • Стефан Божић, Бања Лука, I циклус студија, 5. година, Медицинског факултета Универзитета у Бањој Луци, стипендиста Фонда                            „Др Милан Јелић“
  • Стефан Лопандић, Добој, I циклус студија, 3. година, Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци, стипендиста Фонда                             „Др Милан Јелић“
  • Бранка Тодоровић, Добој, II циклус, 1. године, Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду, стипендиста Фонда    „Др Милан Јелић“
  • Љубица Бакић, Србац, III циклус, 3. године, Медицинског факултета Карл Густав Карус у Дрездену, стипендиста Фонда „Др Милан Јелић“
  • Немања Јалић, Бања Лука, III циклус, 1. године, Факултета                                  за пољопривредне и биосистемске науке Универзитета у Марибору,  стипендиста Фонда „Др Милан Јелић“        
  • Јелена Вукаловић, Бања Лука, III циклус, 3. године, Физичког факултета Универзитета у Београду, стипендиста Фонда „Др Милан Јелић“
  • Кристина Топић, Теслић, III циклус, 3. године, Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду, стипендиста Фонда   „Др Милан Јелић“
  • Елена Мирковић, Физика, 1. разред средње, ЈУ ТШ „Михајло Пупин”,

Бијељина

  • Небојша Китић, Механика, 1. разред средње, ЈУ СШ „Никола Тесла“, Теслић
  • Давид Јојић, Математика, 2. разред средње, ЈУ „Гимназија“,                        Бања Лука
  • Ања Мучаловић, Српски језик, 2. разред средње, ЈУ Гимназија,                        Бања Лука
  • Спасоје Кукурић, Физика, 2. разред средње, ЈУ Гимназија „Јован Дучић”, Требиње
  • Ђорђе Јегдић, Механика, 2. разред средње, ЈУ СШЦ „Перо Слијепчевић“, Гацко
  • Горана Кезија, Ликовни радови – Градина, 2. разред средње,                                           ЈУ Технолошка школа, Бања Лука
  • Матија Јанковић, Математика, 3. разред средње, ЈУ Гимназија „Јован Дучић”, Добој
  • Петар Јурошевић, Математика, 3. разред средње, ЈУ СШЦ „Милорад Влачић”, Власеница
  • Милица Аничић, рецитовање, 3. разред средње, ЈУ Гимназија, Бања Лука
  • Милош Павловић, Математика, 4. разред средње, ЈУ СШЦ „Милорад Влачић”, Власеница
  • Марко Димитрић, Математика, 4. разред средње, ЈУ Гимназија,                Бања Лука
  • Марко Вучић, Физика, Математика и Руски језик, 4. разред средње,

ЈУ Гимназија, Бања Лука

  • Иван Смиљанић, компјутерско конструисање, 4. разред средње,                     ЈУ СШ „Никола Тесла“, Теслић
  • Романа Рогановић, Француски језик и Литерарни радови – Градина, 4. разред средње, ЈУ Гимназија „Јован Дучић“, Требиње

Плакетом „Амблем и застава Републике Српске“

  • Мирка Писић, рецитовање, 5. разред ЈУ ОШ „Вук Караџић“, Роћевић, Зворник
  • Алекса Мајсторовић, Православна вјеронаука, 6. разред ЈУ ОШ „Васа Чубриловић“, Градишка
  • Дариа Стевановић, Српски језик, 7. разред ЈУ ОШ „Вук Караџић“, Бијељина
  • Ивана Вођевић, рецитовање, 7. разред ЈУ ОШ „Петар Кочић“, Мркоњић Град
  • Вук Јанковић, Математика и Физика, 8. разред ЈУ ОШ  „Вук Караџић”,

Требиње

  • Максим Милић, Ликовни радови – Градина, 8. разред  ЈУ ОШ „Десанка Максимовић“, Приједор
  • Сергеј Петковић, Информатика, Математика и Физика, 9. разред                       ЈУ ОШ „Кнез Иво од Семберије”, Бијељина
  • Марко Ковачевић, Информатика, 9. разред ЈУ ОШ „Милош Црњански”, Бања Лука
  • Никола Марчета, Информатика, 9. разред ЈУ ОШ „Змај Јова Јовановић”, Бања Лука
  • Јелена Ђурђевић, Француски језик, 9. разред ЈУ ОШ „Кнез Иво од Семберије”, Бијељина
  • Наташа Радовановић, Руски језик, 9. разред ЈУ ОШ „Свети Сава“, Лопаре
  • Сања Зрнић, Руски језик, 9. разред ЈУ ОШ „Десанка Mаксимовић“, Станари
  • Моника Марковић, Литерарни радови – Градина, 9. разред ЈУ ОШ „Станко Ракита“, Бања Лука