Predsjednica Republike Srpske odlikovala povodom Dana Republike Srpske zaslužne institucije i pojedince

08/01/2022

Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović odlikovala je povodom Dana Republike Srpske zaslužne institucije i pojedince:

Ordenom Republike Srpske na lenti

Za rad i izvanredne zasluge u međunarodnoj saradnji i učvršćenju mira, lične rezultate i dostignuća, kao i za doprinos u razvoju sveukupnih odnosa između Republike Srbije i Republike Srpske

•        Nj.E. Ivicu Dačića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srbije,

Ordenom zastave Republike Srpske sa srebrnim vijencem:

Za rad i izvanredne zasluge, kao i za lični doprinos razvoju političkih, kulturnih i duhovnih veza između Republike Slovenije i Republike Srpske:

•        Nj.E. Labernik Tadeja, nekadašnjeg ambasadora Republike Slovenije u BiH

Ordenom Karađorđeva zvijezda Republike Srpske I reda:

za ispoljavanje lične hrabrosti, kao i doprinos u stvaranju i odbrani Republike Srpske

•        Grubora Miću, general – majora Vojske Republike Srpske,

•        Škrbić Petra, general – potpukovnika Vojske Republike Srpske

Ordenom Karađorđeva zvijezda Republike Srpske I reda, posthumno je odlikovan

•        Prof. dr Milutinović Milovan, pukovnik Vojske Republike Srpske.

Ordenom Njegoša I reda,

Za posebne zasluge na polju prosvjetne djelatnosti i aktivnosti kojom se doprinosi opštem napretku  i ugledu Republike Srpske odlikuju se četiri srednje škole u Republici Srpskoj, koje su obilježile 100 godina postojanja, a to su:

•        JU Gimnazija „Jovan Dučić“ Trebinje,

•        JU Gimnazija Gradiška,

•        JU Gimnazija „Sveti Sava” Prijedor,

•        JU Tehnička škola “Mihajlo Pupin” Bijeljina,

Ordenom Njegoša I reda

za priznati javni rad i lične rezultate, zasluge u međunarodnoj saradnji, kao i doprinos u razvoju i jačanju sveukupnih odnosa između Republike Srbije i Republike Srpske odlikovani su i:

•        Bratislav Gašić, direktor Bezbednosno – informativne agencije Republike Srbije,

•     Đorđević Zoran, vd direktor Javnog preduzeća „Pošte Srbije“,                                   

Ordenom Njegoša I reda

za ispoljavanje lične hrabrosti, kao i doprinos u stvaranju i odbrani Republike Srpske odlikovan je i

  • Orašanin Spasoje,  general – major Vojske Republike Srpske,                            

Ordenom Njegoša II reda:

•        Savez sindikata Republike Srpske,

•        Privrednu komoru Republike Srpske,

•        Uniju udruženja poslodavaca Republike Srpske,

•        JU Muzej Republike Srpske,

•        JU Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske,

•        Rukometni klub „Borac“ M:tel Banja Luka,

Ordenom Njegoša II reda za ispoljavanje lične hrabrosti, kao i doprinos u stvaranju  i odbrani Republike Srpske odlikovan je

•        Prstojević Momčilo, general – major Vojske Republike Srpske,                           

Ordenom Njegoša III reda, odlikovani su:

•        JU Službeni glasnik Republike Srpske,

•        Košarkaški klub „Igokea“ Aleksandrovac,

Ordenom Njegoša III reda odlikuje se i

•        Nj. E. gospodin Marko Đurić, ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama,

Ordenom časti sa zlatnim zracima, posthumno

•        Prof. dr Stanković Zorana, general – majora, patologa, predsjednika Koordinacionog tijela Vlade Srbije za Bujanovac, Preševo i Medveđu i bivšeg ministra zdravlja i odbrane Republike Srbije.

Ordenom Krst Milosrđa, Za požrtvovanje, hrabrost i dugogodišnji rad u liječenju   pacijenata i veliki doprinos u razvoju zdravstvenog sistema Republike Srpske odlikovani su:

•        Dr Jandrić Milka, supspecijalista intenzivne terapije, šef Odjeljenja intenzivne medicine za oboljele od virusa korona u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS Banja Luka

•        Dr Đekić Danijel, supspecijalista endokrinologije u Klinici za unutrašnje bolesti, odjel endokrinologije UKC RS Banja Luka

•        Hadžibašioglu Klepić Nevenka, humanitarka i veliki donator

Medaljom zasluga za narod, odlikuju ce:

•        JU Studentski centar „Nikola Tesla“ Banja Luka,

•        Košarkaški klub invalida „Vrbas“ Banja Luka,

Medaljom zasluga za narod, odlikovana je kompletna Republička komisija za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske:

•        Prof. dr Karan Siniša, predsjednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Gligić Vojislav, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Glamočak Nedeljko, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Dr Reljić Dragoljub, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Prof. dr Gojković Zdenka, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Dr Bundalo Perica, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Šešić Davor, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Petković Milan, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

•        Mr Zmijanjac Goran, član Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske

Medaljom zasluga za narod odlikovani su i:

•        Umičević Marinko, tehnički direktor Fabrike obuće „Bema“ Banja Luka, cenator Republike Srpske, osnivač i predsjednik Košarkaškog kluba invalida Vrbas Banja Luka,

•        Handanović Drago, vajar, umjetnik i član Udruženja likovnih umjetnika BiH iz Doboja

•        Đukanović Vladimir, muzejski savjetnik etnologa i predsjednik izvršnog odbora Zavičajnog društva „Zmijanje“ Banja Luka

•        Šinik Dragoslav, humanitarac i donator iz Gradiške

•        Maksimović Marko, teniser iz Doboja, pobjednik Juniorskog mastersa “Tennis Europe U16” održanog u Monte Karlu, višestruki šampion i najbolji mladi sportista u BiH u 2021. godini

Medaljom zasluga za narod za iskazanu hrabrost prilikom obavljanja dužnosti odlikovani su posthumno:

•        Tubin Slađenko, pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske,

•        Vujasinović Vladimir, pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske,

Zlatnom medaljom za hrabrost, odlikovan je

•        Milić Željko, bivši pripadnik Specijalne policije Istočna Ilidža, borac prve kategorije, koji je u proteklom Odbrambeno – otadžbinskom ratu više puta teško ranjavan

Plaketa „Sveti Stefan“, dodjeljuje se

•        Košarkaškom klubu „Feniks Basket“, Bijeljina,

Plaketa „Sveti Stefan“ se dodjeljuje i

  •       Đurić Zoranu, tekstopiscu i kompozitoru, organizatoru mnogobrojnih festivala i muzičkih koncerata

•        Špigl Robiju, predstavniku jevrejskih udruženja koji je zaslužan za razvijanje i učvršćivanje odnosa između jevrejskog i srpskog naroda,

Plaketom „Sveti Stefan“,

•        Perić Đorđu, mladom virtuozu na harmonici i pobjedniku na više od stotinu međunarodnih muzičkih festivala širom zemlje i svijeta

Davaocima krvi  iz Republike Srpske, koji su ovu dragocjenu tečnost darivali 100 i više puta:

•        Grbić Nenad, iz Srpca,

•        Jugović Predrag, Gradiška,

•        Malešević Slobodan, Bijeljina,

•        Vuković Branislav, Bijeljina,

•        Blagojević Mile, Zvornik,

•        Mijatović Milan, Šamac,

•        Šljivić Miloš, Pale,

Plaketa “Sveti Stefan” dodjeljuje se našim najboljim studentima prvog, drugog i trećeg ciklusa studija, u zemlji i inostranstvu, kao  i stipendistima Fonda Dr Milan Jelić:

•        Dr Rajko Petrović, iz Zvornika, najmlađi doktor nauka u istoriji Fakulteta političkih nauka u Beogradu i stipendista Fonda Dr Milan Jelić

•        Borovina Radmilo, Istočno Sarajevo, stipendista prvog ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu“

•        Vidović Nikola, Banja Luka, stipendista prvog ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci“

•        Gičevski Davor, Brod, stipendista prvog ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci“

•        Bosić Ognjen, Banja Luka, stipendista prvog ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Hajim školi inženjerskog Univerziteta u Ročesteru“

•        Stopić Renato, Banja Luka, stipendista prvog ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Amsterdamskom univerzitetskom koledžu“

•        Đokić Ana, Zvornik, stipendista prvog ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu“

•        Papaz Jovana, Istočna Ilidža, stipendista prvog ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Univerzitetu u Kaliforniji – San Diego“

•        Marjanović Marjan, Bijeljina, stipendista trećeg ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Bartlet školi planiranja, Univerzitetskog koledža                       u Londonu “,

•        Đurić Alen, Banja Luka, stipendista trećeg ciklusa Fonda Dr Milan Jelić na „Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Parizu“

Plaketa „Amblem i zastava Republike Srpske“ dodjeljuje se učenicima srednjih škola u Republici Srpskoj, koji su osvajači prvih mjesta na Republičkom takmičenju iz raznih oblasti.

•        Bogdanić Mihailo, JU „Gimnazija Banja Luka“,  1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Stojnić Miloš, JU „Gimnazija Banja Luka“, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Matić Nikola, JU „Gimnazija Banja Luka“, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Stanković Rastko, JU SŠC Foča, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Josipović Stefan, JU TŠ „Mihajlo Pupin“, Bijeljina, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Ostojić Miodrag, JU TŠ „Mihajlo Pupin“, Bijeljina, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Grabež Staša, JU „Gimnazija Mrkonjić Grad“, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Kojić Marko, JU SŠC „Jovan Cvijić“, Modriča, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

Plaketu „Amblem i zastava Republike Srpske“ dobijaju i učenici

•        Kukurić Spasoje, JU Gimnazija „Jovan Dučić“, Trebinje, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz fizike

•        Prodanović Strahinja, JU TŠ „Mihajlo Pupin“, Bijeljina,  1. mjesto na Republičkom takmičenju iz fizike

•        Cvjetković Tamara, JU „Gimnazija Gradiška“, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz informatike

•        Vukoje Andrej, JU SŠC „Golub Kureš“, Bileća, 1. mjesto na Republičkom takmičenju u recitovanju,

•        Tešić Lora, JU SŠC „Bratunac“, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz istorije

•        Mijatović Nikolina, JU SŠC „Bratunac“, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz istorije

•        Milošević Maja, JU „Medicinska škola“ Banja Luka, osvojila 1. mjesto na literarnom konkursu povodom obilježavanja Dana Republike Srpske 2022. godine

•        Đaković Milana, JU „Tehnološka škola“ Banja Luka, 1. mjesto na likovnom konkursu, a povodom Dan Republike 2022

Plaketa „Palata Republike“ dodjeljuje se učenicima osnovnih škola  u Republici Srpskoj, koji su osvajači prvih mjesta na Republičkom takmičenju:

•        Vukadinović Aleksandra, JU OŠ „Sveti Sava“ Zvornik, osvojila 1. mjesto na literarnom konkursu povodom obilježavanja Dana Republike Srpske 2022. godine

•        Blagojević Milica, JU OŠ „Petar Kočić“ Kola – Banja Luka, osvojila 1. mjesto na likovnom konkursu povodom obilježavanja Dana Republike Srpske 2022. godine

•        Krčmar Andrej, JU OŠ „Ivo Andrić“, Banja Luka, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike i fizike

•        Babić Hristina, JU OŠ „Georgi Stojkov Rakovski“, Banja Luka, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike

•        Birčaković Danilo, JU OŠ „Sveti Sava“, Zvornik, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz fizike

•        Urošević Damjan, JU OŠ „Petar Petrović Njegoš“, Banja Luka, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz informatike

•        Čuković Kalina, JU OŠ „Jovan Dučić“, Banja Luka, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz fizike

•        Ćirić Aleksa, JU OŠ „Srbija“, Pale, 1. mjesto na Republičkom takmičenju u recitovanju

•        Joldžić Luka, JU OŠ „Ivan Goran Kovačić“, Banja Luka, 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz istorije