Odlikovanja povodom Dana Republike Srpske

08/01/2023

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, povodom Dana Republike Srpske, odlikovao je zaslužne institucije i pojedince.

Za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje, kao i političkih odnosa između prijateljskih država i zasluga na polju javnih djelatnosti kojima se doprinosi političkom, ekonomskom, društvenom i privrednom rastu i razvoju, ali i zdravstvenom, socijalnom, kulturnom, sportskom i svakom drugom vidu napretka cjelokupnog društva, te poseban doprinos u stvaranju i očuvanju Republike Srpske, ispoljavanju lične hrabrosti, kao i vrhunska dostignuća kojima se sveukupno jačaju mir, stabilnost i prosperitet Republike Srpske, odlikovani su:

Ordenom Republike Srpske na ogrlici

  • Nj. E. Vladimir Vladimirovič Putin,

predsjednik Ruske Federacije

Ordenom Republike Srpske na lenti

  • Njegova Svetost Arhiepiskop pećki, Mitropolit beogradsko -karlovački i Patrijarh srpski g. Porfirije

Ordenom zastave Republike Srpske sa zlatnim vijencem

  • Siniša Mihajlović, posthumno, srpski profesionalni fudbaler, trener, menadžer i sportski velikan
  • Prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, Beograd
  • Doc. dr Siniša Dučić, specijalista dečje hirurgije i ortopedije, direktor Univerzitetske dečje klinike „Tiršova“, Beograd
  • Slobodan Stanković, veliki preduzetnik, osnivač i direktor regionalne kompanije „Integral inženjering“, Laktaši

Ordenom Njegoša I reda

  • JZU Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske
  • JU OŠ „Obudovac“, Obudovac
  • JU OŠ „Petar Kočić“, Kola, Banja Luka
  • JU OŠ „Georgi Stojkov Rakovski“, Banja Luka
  • Mladen Matović, kompozitor, umjetnički rukovodilac i dirigent ŽKH „Banjalučanke“ i direktor JU „Banski dvor – Kulturni centar“, Banja Luka

Ordenom Njegoša II reda

  • JU OŠ „Jevrem Stanković“, Čečava, Teslić
  • JU OŠ „Prva osnovna škola“, Srebrenica
  • JU OŠ „Vuk Karadžić“, Turjak, Gradiška
  • JU SŠC „Mihajlo Pupin“, Derventa
  • JU Ekonomska škola, Banja Luka
  • JP Derventski list i Radio Derventa

Ordenom Njegoša III reda

  • JU Medicinska škola, Banja Luka
  • JU Medicinska škola, Doboj
  • JU OŠ „Vuk Karadžić“, Zabrđe, Ugljevik
  • JU OŠ „Dr Mladen Stojanović“, Jošavka
  • JU OŠ „Dositej Obradović“, Kneževo

Ordenom časti sa zlatnim zracima

  • Nikola Pejaković, reditelj, scenarista, glumac i umjetnik
  • Jevgenij Germanovič Vodolazkin, ruski naučnik i prozni pisac
  • Prof. dr Svetlana Vujović, načelnik Kabineta za endokrinologiju Kliničkog centra Srbije
  • Marinko Rokvić, posthumno, srpski pjevač narodne muzike
  • Ljubiša Kragulj, privrednik, osnivač i urednik najslušanije radio stanice u Republici Srpskoj i regionu „Big Radija“

Ordenom časti sa srebrnim zracima

  • Svetislav Stanojević, posthumno, osnivač i prvi predsjednik Vrhovnog suda Republike Srpske
  • Prof. dr Zlatko Maksimović, direktor JZU Bolnice “Sveti Vračevi“, Bijeljina
  • Patrik Bario, penzionisani pukovnik francuske vojske,                      ljekar i član Nezavisne međunarodne komisije za stradanje Srba                                      u Sarajevu
  • Žak Ogar, penzionisani pukovnik francuske vojske, 1999. godine predvodio francuske specijalce koji su išli na Kosovo i Metohiju
  • Prof. mr Rade Radović, kompozitor, umjetnički rukovodilac                                i dirigent Kamernog hora Smjera za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu
  • Dobrivoje Dobrica Agatonović, srpski pozorišni i filmski glumac
  • Aleksandar Stojković, srpski pozorišni i filmski glumac,                             kao i vršilac dužnosti umjetničkog direktora Narodnog pozorišta Republike Srpske
  • Nikolina Friganović, srpska pozorišna i filmska glumica                                  i prvakinja drame Narodnog pozorišta Republike Srpske

Ordenom Krst Milosrđa

  • Dr Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske
  • Dr Mladen Duronjić, načelnik Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske
  • Prof. dr Lazar Angelkov, subspecijalista kardiologije na Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, Beograd
  • Mr sc. dr Boris Goronja, specijalista interne medicine                                         i kardiologije Klinike za kardiohirurgiju – Centra za transplataciju srca Univerzitetske bolnice u Beču
  • Prof. dr Peter Frigo, specijalista ginekologije i akušerstva – endokrinolog i šef Centra za ginekološku endokrinologiju Univerzitetske bolnice u Beču

Medaljom zasluga za narod

  • Dr Ljiljana Nikšić, ambasador i koordinator za očuvanje tradicije srpskog diplomatskog korpusa Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije
  • Dr Jovanka Lastić, direktorka Srpskog obrazovnog centra „Nikola Tesla“, u Budimpešti
  • Prof. dr Dragoljub Acković, srpski etnolog, politikolog, književnik i doktor romoloških nauka
  • Radovan Ivanović, laureat akademske kategorije Međunarodnog takmičenja „Bela lira” održanog u ruskom gradu Belgorodu                                 i pobjednik 75. svjetskog kupa u harmonici održanog u Švajcarskoj
  • Ljiljana Garača, velika humanitarka i dobrotvor iz Kozarske Dubice
  • Pavle Dujaković, najbolji sportista Republike Srpske                                    u 2022. godini, član reprezentacije BiH  i Karate kluba „Energija – Grave“, iz Banje Luke i osvajač srebrnih medalja sa Evropskog i Svjetskog prventstva i šampion Balkana  u seniorskoj konkurenciji
  • Sara Ćirković, reprezentativka Republike Srbije u boksu                                        i članica Bokserskog kluba „Obilić“, iz Zvornika
  • Viktor Milić, član Kik boks kluba „Kule“, iz Trnova, višestruki prvak BiH i Republike Srbije, osvajač Svjetskog kupa, bronzane medalje na Evropskom prvenstvu i juniorski prvak svijeta u kik boksu
  • Jana Đerić, članica Kik boks kluba „Velež“, iz Nevesinja                                      i juniorska prvakinja svijeta u kik boksu
  • Stefan Bunić, član reprezentacije BiH, kao i Điu đicu kluba „Samuraj“, iz Banje Luke i osvajač bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u Abu Dabiju
  • Luka Pejić, član Karate kluba „Energija – Grave“, iz Banje Luke, najbolji karatista na svjetskoj rang listi u kategoriji juniora                    do 61 kg, osvajač srebrne medalje na Evropskom prvenstvu i zlatne medalje na Svjetskoj ligi mladih
  • Isidora Dragišić, članica Điu đicu kluba „Samuraj“, iz Banje Luke i Bokserskog kluba „Despot“, iz Banje Luke, kao i osvajačica srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu u điu đicu u Abu Dabiju

Plaketom „Sveti Stefan“

  • Matija Kovač, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke
  • Pavle Perendija, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke
  • Gorica Vidović, Bijeljina, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda „Dr Milan Jelić“
  • Isidora Arsenović, Foča, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda „Dr Milan Jelić“
  • Stefan Božić, Banja Luka, I ciklus studija, 5. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, stipendista Fonda                            „Dr Milan Jelić“
  • Stefan Lopandić, Doboj, I ciklus studija, 3. godina, Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci, stipendista Fonda                             „Dr Milan Jelić“
  • Branka Todorović, Doboj, II ciklus, 1. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda    „Dr Milan Jelić“
  • Ljubica Bakić, Srbac, III ciklus, 3. godine, Medicinskog fakulteta Karl Gustav Karus u Drezdenu, stipendista Fonda „Dr Milan Jelić“
  • Nemanja Jalić, Banja Luka, III ciklus, 1. godine, Fakulteta                                  za poljoprivredne i biosistemske nauke Univerziteta u Mariboru,  stipendista Fonda „Dr Milan Jelić“        
  • Jelena Vukalović, Banja Luka, III ciklus, 3. godine, Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda „Dr Milan Jelić“
  • Kristina Topić, Teslić, III ciklus, 3. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda   „Dr Milan Jelić“
  • Elena Mirković, Fizika, 1. razred srednje, JU TŠ „Mihajlo Pupin”,

Bijeljina

  • Nebojša Kitić, Mehanika, 1. razred srednje, JU SŠ „Nikola Tesla“, Teslić
  • David Jojić, Matematika, 2. razred srednje, JU „Gimnazija“,                        Banja Luka
  • Anja Mučalović, Srpski jezik, 2. razred srednje, JU Gimnazija,                        Banja Luka
  • Spasoje Kukurić, Fizika, 2. razred srednje, JU Gimnazija „Jovan Dučić”, Trebinje
  • Đorđe Jegdić, Mehanika, 2. razred srednje, JU SŠC „Pero Slijepčević“, Gacko
  • Gorana Kezija, Likovni radovi – Gradina, 2. razred srednje,                                           JU Tehnološka škola, Banja Luka
  • Matija Janković, Matematika, 3. razred srednje, JU Gimnazija „Jovan Dučić”, Doboj
  • Petar Jurošević, Matematika, 3. razred srednje, JU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica
  • Milica Aničić, recitovanje, 3. razred srednje, JU Gimnazija, Banja Luka
  • Miloš Pavlović, Matematika, 4. razred srednje, JU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica
  • Marko Dimitrić, Matematika, 4. razred srednje, JU Gimnazija,                Banja Luka
  • Marko Vučić, Fizika, Matematika i Ruski jezik, 4. razred srednje,

JU Gimnazija, Banja Luka

  • Ivan Smiljanić, kompjutersko konstruisanje, 4. razred srednje,                     JU SŠ „Nikola Tesla“, Teslić
  • Romana Roganović, Francuski jezik i Literarni radovi – Gradina, 4. razred srednje, JU Gimnazija „Jovan Dučić“, Trebinje

Plaketom „Amblem i zastava Republike Srpske“

  • Mirka Pisić, recitovanje, 5. razred JU OŠ „Vuk Karadžić“, Roćević, Zvornik
  • Aleksa Majstorović, Pravoslavna vjeronauka, 6. razred JU OŠ „Vasa Čubrilović“, Gradiška
  • Daria Stevanović, Srpski jezik, 7. razred JU OŠ „Vuk Karadžić“, Bijeljina
  • Ivana Vođević, recitovanje, 7. razred JU OŠ „Petar Kočić“, Mrkonjić Grad
  • Vuk Janković, Matematika i Fizika, 8. razred JU OŠ  „Vuk Karadžić”,

Trebinje

  • Maksim Milić, Likovni radovi – Gradina, 8. razred  JU OŠ „Desanka Maksimović“, Prijedor
  • Sergej Petković, Informatika, Matematika i Fizika, 9. razred                       JU OŠ „Knez Ivo od Semberije”, Bijeljina
  • Marko Kovačević, Informatika, 9. razred JU OŠ „Miloš Crnjanski”, Banja Luka
  • Nikola Marčeta, Informatika, 9. razred JU OŠ „Zmaj Jova Jovanović”, Banja Luka
  • Jelena Đurđević, Francuski jezik, 9. razred JU OŠ „Knez Ivo od Semberije”, Bijeljina
  • Nataša Radovanović, Ruski jezik, 9. razred JU OŠ „Sveti Sava“, Lopare
  • Sanja Zrnić, Ruski jezik, 9. razred JU OŠ „Desanka Maksimović“, Stanari
  • Monika Marković, Literarni radovi – Gradina, 9. razred JU OŠ „Stanko Rakita“, Banja Luka